Select Page

Second District Leadership Team

Officers

      • Chair – Catherine Crist
      • Co Vice Chair – Steve Mosher
      • Co Vice Chair – Peter Olafsen
      • Secretary – Jerry Hageman
      • Treasurer – Cody Leistikow
      • Affirmative Action Chair – Lindsay Elickson

State Central Committee Representatives

      • Ray Fuess
      • Kelli Harrison
      • Pete Hird
      • Patrick Loeffler
      • Shelly Parbs
      • Rosemary Schwartz
      • Sunny Story
      • Tammy Wawro

Constituency Caucus Chairs

      • Asian American and Pacific Islander Caucus – Nate Gruberr
      • Disability Caucus – Karen Black
      • Native American Caucus – Donnielle Wanatee
      • Progressive Caucus – Mary Burke
      • Rural Caucus – Jon Specht
      • Veterans Caucus – Hubka

Committee Chairs

      • Caucus to Convention Committee – TBA
      • Constitution & Bylaws Review Committee – Nick Petersen, Chair
      • Fundraising Committee – Kurt Meyer & Monica Vernon, Co-Chairs

Central Committee Member Apportionments

(click on individual county to see list of names)

Allamakee (3)

Benton (3)

Black Hawk (11)

Bremer (3)

Buchanan (3)

Butler

Cerro Gordo (3)

Chickasaw (3)

Clayton (11)

Delaware (3)

Dubuque (3)

Fayette (3)

Floyd (3)

Grundy (11)

Hardin (3)

Howard (3)

Linn (3)

Mitchell (3)

Poweshiek (3)

Tama (11)

Winneshiek (3)

Worth (3)

Affirmative Action Commitee

District Constituency Caucus Chairs

Lindsey Ellickson

State Constituency Caucus Chairs

Armed Forces and Veterans’ Caucus – Ron Healey, Chair

Disability Caucus – Catherine Crist, Chair

County Affirmative Action Chairs

Allamakee County –
Benton County – Tom Haugen
Black Hawk County – Janine Ambrose
Bremer County –
Buchanan County – Vicki Pilcher
Butler County –
Cerro Gordo County –
Chickasaw County –
Clayton County –
Delaware County – Matt Foy
Dubuque County – Indigo Channing
Fayette County – Andrew Wenthe
Floyd County –
Grundy County –
Hardin County –
Howard County –
Linn County – Lindsey Ellickson
Mitchell County –
Poweshiek County –
Tama County –
Winneshiek County –
Worth County –